Na wernisaż wystawy malarstwa JERZEGO BARANOWSKIEGO „W stronę światła”, do galerii mieszczącej się w budynku byłej Loży masońskiej 8 marca 2017 , przybyła bardzo liczna grupa znajomych artysty, sympatyków malarstwa, aktywnych uczestników życia kulturalnego w naszym mieście. Wszystkich gości powitał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Witold Gagacki po czym głos zabrał burmistrz Krzysztof Hećman. W obydwu wystąpieniach mówcy bardzo ciepło odnieśli się do przygody z malarstwem autora wystawy. Sam autor opowiedział w krótkim wystąpieniu o sobie i swojej malarskiej pasji. Jest malarzem samoukiem. Poprzez nieustanne eksperymentowanie wypracował własny styl. Uprawia malarstwo olejne, akwarelowe, pastelowe oraz rysunek. Maluje portrety, pejzaże, marynistykę, sceny rodzajowe, architekturę, sceny religijne. Brał udział w wielu plenerach malarskich. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.
Wystawa „W stronę światła” inspirowana była wnikliwym obserwowaniem otaczającego go świata. Gra świateł i zabawa nim pozwoliły artyście na stworzenie wyjątkowych dzieł. Wszyscy wiemy, że światło to życie, a autor ukazuje nam, że światło to również piękno – raz ukazane w zachodzie słońca, a innym razem w odbiciu w dziecięcej łyżeczce. Światło też daje nadzieję, na odnalezienie drogi we mgle oraz na powrót do domu. Rozmowy i dyskusje pasjonatów sztuki trwały do późnych godzin wieczornych.