Afgańska perła20 maja o 15:30, w Filii nr 3 mieszczącej się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 12 odbyło się kolejne spotkanie DKK.

Tym razem w lekko okrojonym składzie spotkaliśmy się by dyskutować o książce „Afgańska perła”. Dyskusja – jak zwykle gdy czytamy książkę, której akcja dzieje się w odmiennym kręgu kulturowym – burzliwa. Jak większość książek poświęconych sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich, tak i ta przemawia do wyobraźni i mocno porusza. Dwie kobiety, mieszkanki Afganistanu, połączone więzami krwi, żyjące jednak w odstępie około 100 lat i ich tragiczne losy, choć różne, mające coś wspólnego. Wierzyć się nie chce, że historia tej drugiej kobiety rozgrywa się w XXI wieku. Niby świat już jest inny, niby kobiety mają więcej do powiedzenia, niby zasiadają w parlamencie, ale jak mało to jest warte widać na kartach książki. A najgorsze w tej przejmującej opowieści jest to, że to nie tylko mężczyźni stwarzają im piekło na ziemi. To również kobiety, z różnych powodów – ze strachu, lenistwa, głupoty, zazdrości, zemsty są ich wrogami. To teściowe, pierwsze żony, nałożnice króla – zamiast być razem, być dla siebie oparciem, nienawidzą i czerpią radość z niedoli innych.
Książka ta jest lekturą dużego kalibru i wbrew pozorom nie jest łatwa – przytłoczyć może ogrom nieszczęść, które na kobiety tego kręgu kulturowego spadają z różnych , czasem najmniej spodziewanych kierunków. Niemniej jednak warta jest polecenia.