plakat_narodowe_czytanie_2014

Szóstego września w godz. 11.00 – 14.00 w czytelni dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W. Kętrzyńskiego mieszczącej się przy Placu Zamkowym 1
w Kętrzynie z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego oraz Burmistrza Miasta Kętrzyn Krzysztofa Hećmana odbędzie się zainaugurowane dwa lata temu wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza Narodowe Czytanie.

W 2013 roku czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, w kętrzyńskiej odsłonie „Mocium Panie, Mocium Panie – Kętrzyńskie Fredry czytanie”. W tym roku MBP zaprasza do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, komizmem i humorem. „Trylogia” kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mistyczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany,
o poświęceniu i honorze.
Narodowe czytanie stanowi wspaniała okazję, by jeszcze raz przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów.
W programie sobotniego Narodowego (Kętrzyńskiego) spotkania z Sienkiewiczem po za konkursami dla uczestników (Konkurs cytatów z „Trylogii”, Konkurs wiedzy z „Potopu”) oraz projekcją filmu: „Ogniem i mieczem” J. Hoffmana Kętrzynianie wysłuchają fragmentów: „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” w wykonaniu znanych postaci życia politycznego, gospodarczego i duchowego Kętrzyna i okolic. W tym roku nasze zaproszenie do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu przyjęli: Andrzej Degórski – Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn, Piotr Majewski – Prezes Zarządu Spółdzielni Pracy Produkcyjno-Handlowej „MAJONEZY” w Kętrzynie, ks. kan dr Kazimierz Żuchowski – Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Karolewie oraz Aleksander Poćwiardowski – Szef Działu Sprzedaży Philips Lighting Poland S.A. Oddział w Kętrzynie.

„KU POKRZEPIENIU SERC”
W PROGRAMIE:
Konkurs cytatów z „Trylogii” H. Sienkiewicza
Konkurs wiedzy z „Potopu” H. Sienkiewicza
Czytanie fragmentów „Trylogii” H. Sienkiewicza
Projekcja filmu „Ogniem i mieczem” J. Hoffmana

Chętni do wzięcia udziału w w/w konkursach pytania i cytaty znajdą na stronie internetowej biblioteki: www.biblioteka.ketrzyn.pl w zakładce wydarzenia.
Na zwycięzców konkursów czekają interesujące nagrody książkowe, a na wszystkich świetna zabawa. ZAPRASZAMY.