ORGANIZATOR WYSTAWY : MBP im. W. Kętrzyńskiego Filia nr 2 w Kętrzynie.

TERMIN WYSTAWY : 23 II 2012r. 23 III 2012r

MIEJSCE WYSTAWY : Filia nr 2 MBP w loży ul. Mickiewicza 1

TERMIN WERNISAŻU : 23 II godz 16:00

O WERNISAŻU ;
Dnia 23 lutego 2012r rozpoczęła się niecodzienna wystawa fotografii. Otwarcia dokonał Dyrektor MBP Witold Gagcki wraz z burmistrzem Kętrzyna Krzysztofem Hećmanem. Po uroczystym powitaniu głos zabraz prof. Dariusz Kucharczyk, który wygłosił najpierw naukowy wykład na temat akwakultury ryb, a następnie przedstawił ostatnie dokonanie naukowe zespołu naukowców z Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dokonaniem tym jest doprowadzenie do tarła i rozmnożenia węgorza europejskiego w warunkach kontrolowanych. Wydarzenie to jest tak ważne w naukowym świecie, że zostało nominowane do nagrody miesięcznika „National Geographic Traveler” jako „Naukowe odkrycie roku”

Na fotografiach zaprezentowano środowisko naturalne węgorza, miejsca jego bytowania oraz przeszkody w jego wędrówkach. Pokazano również kolejne etapy prac naszych naukowców nad techniką rozrodu węgorza w warunkach laboratoryjnych.

Wystawa poza prezentacją dokonania naukowego miała również na celu zachęcenie młodych ludzi do studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i do przystępowania do naukowych projektów. W tym celu opracowano humorystyczny komiks o rozrodzie węgorza, by pokazać, że naukowiec to nie tylko siwy ponury profesor z brodą, ale również zgrany zespół młodych wesołych studentów. Każdy zainteresowany mógł otrzymać tę publikację.

Ta niecodzienna naukowa wystawa przyciągnęła do Filii nr 2 MBP w Kętrzynie wielu zainteresowanych tematyką ryb czytelników i mieszkańców.

Tradycyjnie już na gości czekał poczęstunek w postaci ciasteczek, kawy i herbaty. Można było zakosztować również wędzonego pstrąga oraz lampki grzanego wina.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim licznie przybyłym gościom oraz lokalnym mediom.

Organizatorzy :

Dyrektor MBP